Přejít k hlavnímu obsahu

Rok české hudby

Slovo dramaturga

Vážené dámy a pánové, milí přátelé České písně,

je mi velkým potěšením pozvat vás na koncerty čtvrtého ročníku festivalu Plzeňský podzim, který letos připadá na tzv. Rok české hudby. Ten se již sto let koná vždy v roce, jehož letopočet končí číslem 4 a připomíná kulatá výročí předních českých skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Josefa Suka, Bohuslava Martinů a dalších. Využili jsme tedy této příležitosti a připravili pro Vás programy z tvorby letošních jubilantů, nezapomněli jsme ale také na ostatní české skladatele starších i novějších stylových období. Samozřejmě dojde i na ohlasy českých a moravských lidových písní, které jsou pro české skladatele zásadním inspiračním zdrojem. A aby těch výročí nebylo málo, v letošním roce slaví plzeňský sbor Česká píseň 70. výročí své činnosti a tomuto významnému jubileu věnujeme zahajovací koncert festivalu.

Pod názvem „Proč bychom si nezpívali!“ se tedy uskuteční slavnostní zahájení festivalu a oslava sedmdesátin České písně přinese skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka (v úpravě Leoše Janáčka), Jana Málka, Jaroslava Krčka a prvního sbormistra a zakladatele sboru Zdeňka Lukáše. Úpravy lidových písní tvoří od založení sboru základ jeho repertoáru, a tak na tomto koncertě zazní převážně skladby inspirované českou a moravskou národní písní.

Recitál mezzosopranistky Jany Hrochové bude věnován komorní písňové tvorbě Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Antonína Tučapského a Jiřího Hlaváče. Zazní jejich písně komponované převážně na lidové texty, ale také na texty básníků, kteří svou tvorbou tyto skladatele oslovili.

Českou a moravskou lidovou písní se celý život zabývá Jaroslav Krček a jeho soubor Musica Bohemica. Lidové písně interpretují v originálních úpravách, věnují se však také autorské tvorbě Jaroslava Krčka. Lidová poezie dále zazní ve skladbách Leoše Janáčka a Jakuba Jana Ryby. Jsme rádi, že můžeme Jaroslava Krčka uvítat na našem festivalu, také z toho důvodu, že byl v letech 1963 – 1976 sbormistrem sboru Česká píseň.

„Pohádky s Bedřichem Smetanou“ je název pořadu pro děti od 4 do 99 let. Umí hudba vyprávět pohádky? Je vážná hudba jenom vážná? Měl Bedřich Smetana smysl pro legraci? Na tyto i další otázky se pokusí odpovědět komorní soubor Camerata 2018 na koncertě ke Smetanovým dvoustým narozeninám.

Na benefičním koncertě „Děti pomáhají“ uslyšíme nejmladší interprety – Plzeňský dětský sbor, Malý Kajetán a Kajetán – Dětský sbor opery DJKT. Tradice sborového zpěvu je u nás velmi rozšířená a to by nebylo možné bez zapojení dětí do dětských sborů, které mají u nás již dlouhá léta vysokou úroveň. Mnoho bývalých členů dětských sborů je v současnosti také členy sboru Česká píseň a dalších amatérských sborů v České republice. Výtěžek koncertu bude věnován Hospici sv. Lazara v Plzni.

Závěrečný koncert bude patřit barokní hudbě v podání sboru Česká píseň a Pražského barokního souboru. Zazní instrumentální sonáty dalšího letošního jubilanta Františka Ignáce Antonína Tůmy a největšího českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky. Requiem, jímž festival tradičně uzavíráme, jsme vybrali z tvorby Františka Xavera Thuriho, který tento text zhudebnil v přísně barokním slohu, i když od jeho úmrtí letos uplynulo teprve pět let.   
Těším se s Vámi na viděnou a slyšenou na festivalových koncertech.

Vojtěch Jouza

Záštity

zastita_Baxa
Mgr. Martin Baxa
ministr kultury
zastita_Bartakova
Mgr. Eliška Bartáková
radní města Plzně
zastita_Holub
Mons. Tomáš Holub
biskup plzeňský